A cöliákia típusai
 
1. Manifeszt cöliákia (szimptómás) melynek két típusát különböztetjük meg:
-Cöliákia klasszikus formája, amely tünetekkel és nyálkahártya eltérésekkel jár. Ekkor a gluténtartalmú étrend mellett minden anyagra (teljes), vagy csak izoláltan egy-egy anyagra kiterjedő felszívódási zavar figyelhető meg, amelyet teljes vagy részleges nyálkahártya károsodás (boholyatrófia) kísér.
-Atípusos vagy oligoszimptómás forma ma már gyakoribb a klasszikus formánál. Ekkor szintén van boholyatrófia, azonban nem az emésztőrendszeri(gasztrointesztinális) tünetek dominálnak, hanem az azon kívüliek.
például:
- a vérszegénység
- fogzománc hibák
- menstruációs panaszok
- növekedési zavar
- bőrtünetek
- állandó fáradtság
A manifeszt cöliákia ezen típusa legtöbbször a felnőtt életkorban megjelenő cöliákiásokra jellemző.
 
2. Látens cöliákia (lappangó): 
A látens cöliákiásoknál életük során előfordult már boholyatrófiát mutató biopszia, amely szövettani elváltozás gluténmentes diétára regenerálódott.
A vizsgálatkor a szövettani képet legtöbbször negatívként értékelik, gasztrointesztinális tüneteik általában alig vannak, vagy nincsenek is.
A vékonybél egy része, az éhbél nyálkahártyája általában ép a gluténtartalmú diéta mellett is.
A boholykárosodás glutén hatására ismételten bekövetkezhet.
Az ilyen esetekben a pozitív vérvizsgálat (szerológia), vagy a gluténérzékenység családi előfordulása indíthatja el a gyanút.
 
3. Silent cöliákia (csendes):
A silent vagy csendes cöliákiások csoportjába azok a gluténérzékenyek tartoznak, akikre szövettani elváltozások (boholyatrófia) és pozitív vérvizsgálati eredmények jellemzőek, de a betegek ennek ellenére általában tünetmentesek.
Általában valamilyen egyéb okból végzett szűrés, gyomortükrözés, biopszia során véletlenül fedezik fel a betegséget.
A legtöbb ilyen eset cöliákiások rokonainál fordul elő.
 
4. Refrakter cöliákia:
Cöliákiások 7-30%-át érinti,és itt is két típust különböztetünk meg:
- Primer refrakter cöliákiában a frissen diagnosztizált betegek a megkezdett gluténmentes diétára nem reagálnak, a tünetek nem szűnnek és a vékonybél kóros szövettani képe sem rendeződik.
- Szekunder – másodlagos – refrakter cöliákiában a már korábban felismert cöliákiás betegnél hosszabb ideje tartó szigorú gluténmentes diéta mellett sem észlelhető a javulás, sőt az állapot romlása is előfordulhat.
 
Az a beteg tekinthető a gluténmentes diétára refrakternek, akinél 1 év szigorú gluténmentes diéta hatására sem következik be a javulás, sőt a betegség rosszabbodása figyelhető meg.
 
FONTOS! A tünetek enyhülése már napokkal, hetekkel a gluténmentes diéta megkezdésétől észlelhető, azonban a szövettani kép javulása akár 2 évig is eltarthat!
 
Annál a betegnél, aki a gluténmentes diétára nem javul, először a szándékosan vagy véletlenül elkövetett diétahibát kell felkutatni, majd ha ez teljes mértékben kizárható, akkor szükséges a cöliákiás betegeket továbbvizsgálni és a további betegségek után kutatni.
 
 
 
 

forrás: https://glutenerzekeny.hu/